DE  auf Deutsch



O nas  |  Kontakt  

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych?


Osoby niepełnosprawne mogą napotkać wiele trudności podczas codziennego korzystania z różnych sprzętów, w tym tych zlokalizowanych w łazience. Aby ułatwić im dostęp do wszystkich urządzeń oraz możliwie swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, konieczne jest jego odpowiednie przystosowanie. Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej i na co w szczególności zwrócić uwagę? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i przedstawić przykłady praktycznych rozwiązań aranżacyjnych.

Zapraszamy do lektury wpisu.

Co wziąć pod uwagę przy aranżacji łazienki dla niepełnosprawnych?

Urządzając łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, należy skupić się na kilku istotnych aspektach. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze fakt, iż jej powierzchnia powinna być większa w porównaniu ze standardowym pomieszczeniem tego typu. Łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych musi być bowiem na tyle duża, aby osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim mogła swobodnie się po niej przemieszczać. Nie można zapomnieć także o nieco szerszych drzwiach, w których zmieści się wózek.

Drugą istotną kwestią jest obecność progów. Pomieszczenie ze względów nie tylko wygody, ale również i bezpieczeństwa, powinno być ich całkowicie pozbawione. Powinny się w nim natomiast pojawić uchwyty i poręcze zamontowane na odpowiedniej wysokości. Ich obecność jest szczególnie istotna przy toalecie oraz wannie bądź prysznicu. Dla osoby niepełnosprawnej istotne będzie również stabilne podłoże. Dlatego też można zaopatrzyć się m.in. w maty antypoślizgowe.

Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

W łazience przystosowanej dla osób niepełnosprawnych powinny znajdować się przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne rozwiązania. Z tego względu warto wyposażyć pomieszczenie m.in. w specjalne uchwyty uchylne do WC. Ułatwiają one osobom niepełnosprawnym przechodzenie z wózka inwalidzkiego na toaletę. Ich główną zaletą jest fakt, iż można je podnosić i opuszczać, a także składać. Dzięki temu, gdy są nieużywane, nie zajmują zbędnego miejsca.

Prysznic dla osoby niepełnosprawnej również powinien był wyposażony w odpowiednie uchwyty. Jest to bowiem miejsce, w którym z uwagi na bezpośredni kontakt z wodą, może być ślisko i tym samym niebezpiecznie. Uchwyty prysznicowe dla niepełnosprawnych można nabyć w wielu wariantach, jeśli chodzi o ich kształt i wielkość. Aspekty te należy dostosować zarówno do konkretnego pomieszczenia, jak i potrzeb danej osoby (w tym jej wzrostu czy wagi).

W co powinien być wyposażony prysznic dla osoby niepełnosprawnej?

Kabina prysznicowa dla osoby niepełnosprawnej poza odpowiednimi poręczami i uchwytami powinna posiadać również dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci mat lub płytek antypoślizgowych. Przydatne, a nierzadko nawet konieczne, może okazać się wyposażenie kabiny w siedzisko, ułatwiające wykonywanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dla niektórych osób niepełnosprawnych wygodniejszym rozwiązaniem może jednak okazać się wanna. Aranżując tego typu łazienkę, warto zamontować np. schodki do wanny, które ułatwią wejście do niej. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również siedzisko, które ułatwi osobie niepełnosprawnej zachowanie bezpiecznej pozycji podczas kąpieli, a także wchodzenie i wychodzenie z wanny.

Co jeszcze należy uwzględnić podczas wyposażania pomieszczenia?

W aranżacji łazienki nie można pominąć luster. Przejrzenie się w standardowym wiszącym na ścianie lustrze może okazać się dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim lustra powinny być zamontowane o wiele niżej. Warto jednakże zwrócić również uwagę na ich rodzaj. Pomocnym rozwiązaniem mogą okazać się bowiem lustra uchylne. Umożliwiają one odchylenie lustra od pionu i tym samym swobodne przejrzenie się.

Łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych powinna być bezpiecznym i praktycznym miejscem. Z tego względu warto szczególną uwagę zwrócić na jakość wybieranych elementów jej wyposażenia. Solidne wykonanie zwiększa szansę na stabilność i właściwe działanie, co ma kluczowe znaczenie podczas korzystania z akcesoriów czy przemieszczania się z wózka inwalidzkiego na toaletę bądź prysznic. 

Funkcjonalna i bezpieczna łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Podsumowując rozważania odnośnie do tego, jak powinna być urządzona łazienka dla osoby niepełnosprawnej, można stwierdzić, iż w szczególności należy skupić się na zapewnieniu odpowiednio dużej przestrzeni do swobodnego przemieszczania się oraz wyposażenia pomieszczenia w konstrukcje wspomagające poruszanie się. Istotne jest również zaopatrzenie łazienki w elementy mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości, w możliwie najbardziej funkcjonalny i ergonomiczny sposób. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, można dokonać optymalnej aranżacji łazienki dla niepełnosprawnych.